A talpmasszázs lényege a reflexológia. Talpunk egyes pontjai kapcsolatban állnak testünk minden szervével. Az idegek helyett közvetítőcsatornák, energia pályák vannak, melyek hasonlóak a kínai akupunktúra meridiánjaival.
A talp reflexzónáiról már sablont is készítettek, mellyel otthon is könnyedén bárki élvezheti jótékony hatásait.
A talpmasszázs során nemcsak a pontok megfelelő megtalálása és annak nyomása a lényeg, hanem a nyomás technikája is. A kezelés során a masszőr végig nyomás alatt tartja az adott szerv pontját, és azon felül különféle időközönként, és erősséggel újból- és újból nyomást gyakorol.
Egy-egy talpmasszázs előtt a masszőr kikérdezi a pácienst, hogy ismeretet szerezzen a problémáiról, betegségeiről, ez egyfajta kiindulópont a kezeléshez.
A talpmasszázs egyébként már több ezer éves hagyományra tekint vissza. Használták már a keresztények és a kínaiak is. A kezelés hatékonysága mivel tudományosan igazolt, Európában is nagyon elterjedt.
Technika: A két láb a bal és a jobb testfélhez igazodva képez egységet. Tehát ha valamely szervünkből kettő van, például tüdő, vese mindkét lábon megtalálhatók. A középen elhelyezkedő szervek, mint a szív, pajzsmirigy, torok szintén mindkét talpon megtalálható, de azok már a talp belső felületén helyezkednek el.
A talpmasszázst, mint kiegészítő kezelést is alkalmazhatjuk.